Friss topikok

Titkon gyilkolni - abortusz, 2. rész

2014.02.17. 19:10 Fanni Funcs

newborn-photographers-in-des-moines-b96c.jpg
Minden második lenyomott billentyűre jut egy mesterségesen abortált magzat. Számuk 1980 óta meghaladja az egymilliárdot. Mire ez a cikk elkészül, életek ezrei oltatnak ki olyan indokokból, mint a magánélethez, az egyéni önrendelkezéshez való jog, a nők saját testük és sorsuk felett való szabad rendelkezésének joga. A jogászok létezésük óta az eufemizmusok mesterei, így sikerült megalkotniuk a fent említett szabadságjogokat oly módon, hogy elkerüljék a „hiúságot”, mint a jelenség mibenlétét leginkább visszaadó kifejezést.

A hiúság alapvető emberi tulajdonság. Szabadságjog. Ha már képtelenek vagyunk tenni ellene, nyugtassuk meg magunkat, írjuk körül szépen, és dobjunk elé egy paragrafust. Vigyük az alkotmánybírák elé, akik – meghajolva az emberi gyarlóság előtt – megszavazzák. Majd dobálózzunk vele úton-útfélen, legyen a probléma akár lelkiismereti, akár jogi. Mi lehetne megnyugtatóbb, mint egy törvény, ami minket igazol? A szabadságjognak azonban van egy hátulütője: csupán addig terjed, amíg nem akadályozok benne valaki mást, akinek ugyanígy joga van azt gyakorolni.

Life.jpegAz mesterséges terhességmegszakítás kétoldalú jelenség: az anya álláspontja, kiléte kétségkívül ismeretes, megkérdőjelezhetetlenül élő, szabad ember, tehát szabadságjogokkal rendelkezik; a magzat az anyaméhben nevelkedik, kezdetben a kívülálló számára észrevétlenül. Ha kérdeznék, sem tudná kifejteni az abortuszról alkotott véleményét. Orvosok tömegei specializálódtak a magzatot (a szívműködés elindulásáig embriót) való kutatásra, hogy az egyes fejlődési fázisok tanulmányozása mellett megállapítsák, mikortól datálhatjuk az élet elindulását. Az életét, amiről nincs egyöntetű, mindenki által elismert nézet, hogy honnan jön, és hová tart, van-e kezdete és vége vagy a végtelenbe nyúlik. Mégis sikerült elérniük azt, hogy tudományosan elfogadottá váljon az az állításuk, hogy az embrió nem ember. Ami pedig nem ember, annak nincsenek szabadságjogai sem, az állatoknál is alacsonyabbra fokozódnak le. A probléma így válik egyoldalúvá, melynek egyetlen értékes szereplője az anya. Isten tervez, anya végez.

Aki mégis önnön hiúságának és felelőtlenségének csapdájába esik (elvégre a gyerek nem csak úgy „lesz”, azért tenni is kell), arra még egy hosszú és keserves procedúra vár, hiszen ha már be nem tiltja a kormány, legalább valamilyen szinten szabályozza. Három, az abortuszra feljogosító lehetséges okot határoztak meg. Hivatkozhatnak egészségügyi okokra, melyek bizonyítottan veszélyeztetik az anya életét, de a magzat genetikai vagy egyéb károsodását is magukban foglalják. Ilyenkor a beavatkozás közel 30 000 Ft-os díját az állam állja, míg a következő két esetben az a pácienst terheli. Amennyiben ez nem áll fenn, a következő ok a bűncselekmény következtében történő teherbeesés lehet, ami nemcsak a nemi erőszak, de vérfertőzés esetén is érvényes. Az utolsó, harmadik indok a nő életkörülményeire vonatkozik: amennyiben válsághelyzetben van, azaz anyagi nehézségek, családi állapot vagy fiatalkorúság okán indokolt lehet a beavatkozás. Utóbbi esetben védőnői tanácsadás alá kerül az érintett, amely során megtudhatja, mi vár rá jogilag, fizikailag és lelkileg. Amennyiben az ott hallottak sem tántorítják meg, szakorvosi igazolással és aláírásával megerősítheti szándékát, melyet a beavatkozás előtt szintén meg kell tennie – tehát az utolsó pillanatig fennáll a szándékváltoztatás lehetősége.

Hogyan történik? (Csak erős idegzetűeknek.)

Second-Trimester-Abortion.jpgMagzati oldalról szintén korlátozásokat állítottak, melyek a fogantatástól számított időn alapulnak, és az egyes megszakítási módokhoz köthetőek. Két legális típus létezik: a gyógyszeres terhességmegszakítás, melyet a terhesség 8. hetéig hajthatnak végre, valamint a műtéti úton történő, mely a 12. hétig engedélyezett (18. életévet be nem töltött személyek esetén a 18. hétig), de orvosilag igazolt, különleges esetben később is lehetséges.

A gyógyszeres megoldást ugyanúgy kórházi keretek között, jogilag szabályosan alkalmazzák, mely ugyanúgy vetélést okoz, mint a műtéti. Utóbbinak három fő változata ismeretes: alulról végzett abortusz, méreg használata, felülről végzett abortusz.

  •          Alulról végzett abortusz esetei: A vákuumszívásos módszer (vákuum-aspiráció) során a méhtágítást követően szívócsővel kiürítik a méh tartalmát, majd az eljárás sikerességét egy küret nevű eszközzel ellenőrzik. Ennek egy típusa, melyet a terhesség korai szakaszában történő beavatkozás céljából fejlesztettek ki, a menstruációszabályozás. Ilyenkor a méhszájat kevésbé kell kitágítani, és kisebb szívócsővel dolgoznak. Ám ez magzatelhajtásnak minősül, így a törvényellenes. A harmadik, a tágítás és küret módszerének lényege a méhszáj kitágítása után a magzat és a méhlepény feldarabolása, majd kikaparása. A beavatkozást csak a 12. hét után alkalmazzák, elnevezése tágítás és kiürítés: ollót imitáló abortuszfogóval távolítják el a nem kívánt gyermeket.
  •          Méreg használata: olyan anyagot, „mérget” juttatnak a várandós nő szervezetébe, amely az ő egészségét nem csorbítja. Célja a magzat méhben való elpusztítása, ezt követően szülési folyamatok beindítása.
  •          Felülről végzett abortusz esetei: (hysterotomia) Előrehaladott terhességi szakaszban alkalmazott módszer, lényegében császármetszés. Mielőtt „eltávolítanák”, megfullasztják a magzatot.

Az előzetes tájékoztatások ellenére a páciensek nagy részének csak a cél lebeg a szeme előtt: a nem kívánt terhesség megszüntetése. Ennek azonban még az esetleges 30 000 Ft-on felül is ára van, amely pénzben már kevésbé kifejezhető. Maga a műtét nem veszélytelen. Már a beavatkozás ideje alatt komplikációk léphetnek fel az érzéstelenítés, vagy a méhfal nagyfokú megsértése miatt. Ez utóbbi esetben szükség lehet a méh és a belek egyes részeinek eltávolítására. Ezeken felül számos műtét utáni szövődmény veszélye is fennáll, így a fertőzésveszély, a méhnyak-elégtelenség (ez a későbbiekben akár spontán vetéléshez is vezethet), a petevezeték-elzáródás vagy a lepénytapadási rendellenesség, melynek általános velejárója a méh műtéti eltávolítása.

bigstock-Woman-Depressed-Series-27249164.jpgA fizikai, tehát testi következmények mellett azonban szót kell ejteni a lelkiekről is. Bár az egyes feminista egyesületek különféle tudományos módszerekkel, kutatásokkal igyekeznek bizonyítani, hogy az abortusz semmilyen lelki következménnyel nem jár, fáradozásaik a mai napig nem találtak szilárd talajt. Azok a páciensek, akik csak egy pillanatra is magukba fordulnak, hogy megítéljék döntésüket, és arra az álláspontra jutnak, hogy amit tettek, gyilkosság volt, hogy ők nem emberfeletti lények, akik dönthetnek élet és halál felől, azok minden bizonnyal súlyos depresszióba zuhannak. Ha nem is közvetlenül ez, de a későbbi szövődmények, mint a meddőség, minden bizonnyal elkeserítik a családalapításban gondolkozó nőket. Egykori felelőtlenségükért viszont nekik kell vállalni a felelősséget: úgy a gyermek foganásáért (amennyiben az nem erőszakos úton történt), mint annak elvetetéséért.

Így esett, hogy az abortusz a hiúság vására lett.

http://www.numberofabortions.com/

A bejegyzés trackback címe:

https://vagatlandia.blog.hu/api/trackback/id/tr625819122

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása